Witamy na naszej stronie

Zapraszamy do morsowania!


Na stronie znajdą Państwo bieżące informacje z życia naszego klubu oraz wskazówki jak zostać jednym z nas.

 

 

10 korzyści leczenia zimnem

Czy wiesz, że zimno może pomóc nam w odchudzaniu, w chorobach nowotworowych, w lepszym śnie, czy na przykład w cukrzycy? Posłuchaj jak w tani i prosty sposób możesz poprawić swoje zdrowie. A oto korzyści niskich temperatur wymienione w punktach.

 



1. Utrata tkanki tłuszczowej

Wystawienie organizmu na niskie temperatury powoduje aktywację termogeniny, czyli białka które występuje w błonie mitochondriów, brunatnej tkanki tłuszczowej.

Zimne otoczenie zabiera energię z naszego organizmu. Aby ją zrównoważyć aktywujemy tkankę tłuszczową. Prócz tego wystawienie naszego organizmu na zimno zwiększa stężenie adiponektyny. A adiponektyna – to polipeptydowy hormon, który zwiększa spalanie tłuszczu. Dzięki temu spalamy białą tkankę tłuszczową, która odpowiedzialna jest za wizualny efekt otyłości.

I tutaj należy się bardzo cenna uwaga – jeżeli odchudzanie jest głównym celem morsowania i wystawienia naszego organizmu na zimno, to utratę wagi możemy spotęgować poprzez zastosowanie kapsaicyny, która występuje w papryczkach chili, lub zastosowanie wyciągu z gorzkiego melona.


2. Stan zapalny

Niskie temperatury podnoszą poziom adiponektyny, która w znaczący sposób zmniejsza stan zapalny. Prócz tego ekspozycja na zimno zmniejsza czynniki prozapalne, takie jak:

interleukinę 8 (IL-8),
interleukinę 6 (IL-6),
czynnik martwicy nowotworu (TNF-?).

3. Długość życia

Muchy żyjące w temperaturze 21°C żyją dwa razy dłużej, niż te, które żyją w temperaturze 27°C. Spadek temperatury o 5°C powodują iż dżdżownice żyją 75% czasu dłużej. Identyczna korelacja zachodzi u owadów. Tą samą korelację można zauważyć u ryb. Spadek temperatury wody o 6°C zwiększa średnią długość życia ryb o 75%. Podobne badania wykonywano na myszach. Już niewielkie obniżenie temperatury otoczenia myszy, powoduje wzrost czasu ich przeżywalności. Nawet do 20%.

Zwiększenie długości życia poprzez wystawienie na zimno jest wynikiem hormezy. A hormeza to zjawisko, które polega na tym, że czynnik który występuje w przyrodzie i szkodliwy jest w dużych dawkach, w małych dawkach działa na niego korzystnie.


4. Układ nerwowy

Zimna temperatura działa na nasz układ nerwowy jak trening. Poza tym spalanie tkanki tłuszczowej podczas niskich temperatur jest modulowane przez współczulny układ nerwowy. Aktywowanie receptorów zimna, które znajdują się w skórze, powoduje powstanie potężnego impulsu elektronicznego, który dociera do naszego mózgu. Dziś wiemy doskonale, że impulsy te mają zdolność do działania przeciwdepresyjnego.


5. Gojenie się ran oraz wydolność fizyczna

Terapia zimnem powoduje zmniejszenie przepływu krwi, zmniejszenie obrzęku, stanu zapalnego i zwiększenie zapotrzebowania metabolicznego. Na przykład działając zimnem - przyśpieszamy jego proces gojenia się. Ekspozycja na zimno także przyśpiesza regenerację naszych mięśni. Poprzez wpływ na odpowiednie enzymy mięśniowe, takie jak: dehydrogenaza mleczanowa czy kinaza kreatynowa.


6. Jakość snu

Wachania temperatury w skali dnia są ważnym regulatorem cyklu naszego snu. Istnieją badania naukowe, które sugerują, iż schładzanie naszego ciała przed zaśnięciem powoduje, iż w głebokiej fazie snu, czyli w fazie REM, nasz organizm regeneruje się dwa razy lepiej.


7. Poziom glukozy we krwi

Niskie temperatury zwiększają poziom adiponektyny w naszym ciele. Wystawienie na zimno powoduje wzrost nawet do 70% adiponektyny. Natomiast adiponektyna jest zaangarzowana w regulację poziomu glukozy we krwi. Prócz tego, narażenie naszego organizmu na zimno powoduje, że tkanki obwodowe zwiększają wychwyt glukozy, który jest jest niezależny od ścieżek insuliny. I w końcu narażenie naszego organizmu na zimno, wzmacnia reakcję naszego organizmu na insulinę. Umożliwiając szybsze usuwanie glukozy z krwi.


8. Układ immunologiczny

Zimne temperatury zwiększają liczbę komórek NK oraz ich aktywność w naszym ciele. Może warto wspomnieć, że komórki NK są krytyczne do niszczenia komórek nowotworowych. A naukowcy na dzień dzisiejszy planują stworzenie terapii przeciwnowotworowej. Właśnie z wykorzystaniem komórek NK.


9. Odtruwanie organizmu

Ekspozycja na zimno zwiększa stężenie glutationu w naszym ciele. Jest to niezbędny przeciwutleniacz, który niweluje oraz usuwa bardzo wiele toksyn z naszego ciała.
10. Ból

Wystawienie na zimno zmniejsza objawy bólowe, po urazach mechanicznych. Ale prócz tego warto wspomnieć, iż zimne temperatury mają zdolność do zmniejszenia bólu głowy, związanego z atakami migreny.

Zimno w znaczący sposób może poprawić długość oraz jakość twojego życia!

źródło www.morsy.wroclaw.pl

 

 

Informacje
Informacje

Sponsor naszej strony

www.techlogik.pl

Gdzie i kiedy morsujemy ?

Niedziela o godz. 1100 nad zalewem opoczyńskim.

Środa o godz. 1930 rzeka przy stadionie opoczyńskim.

 

Polecamy
W3C
 Copyright by www.techlogik.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.